УРОК №4
Тема: Поняття про символи та їх кодування. Кодування та
декодування повідомлень.
Мета: розширити знання учнів про симлови;сформувати
уявлення про способи кодування інформації, види кодів; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять, словниковий запас, вміння
заходити аналогії, робити висновки; виховувати інтерес до інформатики.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання та
наочність: дошка, комп’ютери, підручники, картки із закодованим словом.
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань
1.
Повторення вивченого матеріалу
-
Які можуть бути повідомлення за
способом подання?
-
Які носії повідомлень ти знаєш?
-
Які інформаційні процеси ти
знаєш?
2.
Повідомлення теми уроку
-
Сьогодні ми з вами ознайомимось з
поняттям символу, поговоримо про кодування та декодування інформації,
дізнаємось із якими кодами зустрічаємось щодня.
ІІІ ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
1.
Розповідь
Люди часто
використовують символи. А чи знаєте ви що таке символ? У перекладі з грецької
символ означає знак, зрозумілий для вас. Символ
- це умовне позначення якого-небудь
предмета або явища. Прикладом символу може бути прапор, герб України. Які ви
можете приклади навести.
Щодня ви
зустрічаєтесь на уроках із символами – це букви алфавіту. Текстові повідомлення
подаються за допомогою символів.(презентація)
2.
Робота з підручником.(ст..19)
-
Розгляньте малюнки . що ви можете
сказати про ці зображення.
(читання статті)
Все що нас оточує це інформація. Ось це парта, це стіл, дошка. Інформація
буває зрозумілою але є і не зрозумілою.
Наприклад, якщо ми побачимо
текст написаний українською мовою – то ми його зрозуміємо, так? А якщо перед нами буде англійський
текст – то це буде яка для нас інформація ?( А що нам потрібно зробити щоб
зрозуміти цей текст? (знати англійську мову)
Та, тобто нам потрібно цей
текст розкодувати. Правильно?(Так)
-
Отже, діти, кодування
– це перетворення інформації для передачі чи збереження .
-
В житті ми часто
зустрічаємо закодовану інформацію, тобто ту яка передається спеціальними
значками, тобто кодами.
-
Закодованою
інформацією є той самий нотний запис в музиці, це і звуки мови – фонетичні
знаки, це і календар погоди – добре відомі вам значки.
-
Сигнал світлофора –
це теж закодована інформація. Ми вміємо її обробляти, а потім приймати
правильне рішення – переходити нам дорогу чи попочекати зеленого сигналу
світлофора.
-
Отож, діти, то що ж
таке кодування ?(перетворення інформації для збереження чи передачі)
А ви знаєте, що ребуси – це один із видів закодованої
інформації. Зараз ми і будемо розкривати зміст деяких ребусів.
Для того щоб прочитати ребус, треба бути обізнаним з
правилами його складання.
1. Замість окремих
слів або їх частин малюють предмети, назви яких є словами, потрібними для
відгадування ребусів.
2. Назви предметів, речей,
явищ даються в початковій формі
(називний відмінок однини).
3. Кома перед
малюнком означає, від слова-назви предмета треба відкинути першу букву. Якщо ж
кома стоїть після малюнка,
відкидається остання буква слова. Кома може бути не одна: і перед
малюнком і після нього. Скільки ком стільки відкидають літер.
4. Над малюнком
може стояти закреслена буква. Це означає, що її в назві предмета читати не
треба.
5. Якщо буква над
малюнком закреслена і поряд написана інша, то нею треба замінити закреслену.
6. Якщо предмет
намальовано перевернутим, його назва читається навпаки — справа
наліво.
7. Над малюнком
можуть бути цифри. Це означає, які букви і в якому порядку читати.
8. Окремі букви,
склади іноді пишуть один над одним,
у середині, один
за одним, один під
одним. Розв'язуючи ребуси, залежно
від розміщення букв, складів, потрібно додавати прийменники
в, з, на, за, над, під3 секунд
демонструю картку зі
словом, після чого прибираю її. Учні повинні назвати слово. Після того як усі
слова будуть названі, визначити, яке з них «зайве».
Фізкультхвилинка
3.
Розгадування ребусів


Тривога
секунда


Електрика
ІV. Формування вмінь і навичок
1. Робота з підручником
-
Прочитайте
про кодування повідомлень.
2. Робота за комп’ютерами
-
Зараз
виконаємо практичне завдання.
-
Зараз
будете закодувати слова в програмі «СКАРБНИЦЯ ЗНАНЬ»(3 КЛАС –ШИФРУВАЛЬНИК-ЗА
АЛФАВІТОМ- ЗАШИФРУВАТИ). Програма враховує кількість пропущених помилок).
-
3. Вправа для очей (буратіно)
4. Робота на картках
-
Ви
отримали картки із закодованим словом. Вам потрібно його прочитати за допомогою
таблиці в підручнику на ст..19. (закодоване слово – інформатика)
V.
Підсумок уроку
1. як ви розумієте що таке символ?
2. Що таке кодування повідомлень?
3. Які способи кодувань ви знаєте?
Комментариев нет:
Отправить комментарий